Mizofobia w kinematografii

Chciałbym przez chwilę przyjrzeć się temu jak mizofobię przedstawiono w świecie filmowym. Okazuje się bowiem, że niezbyt dokładnie, a jeśli już to raczej w wątkach pobocznych i w sposób nieco karykaturalny.

Filmu poświęconego w pełni mizofobii próżno szukać. Są w zasadzie trzy pozycje nawiązujące do niej. Pierwsza to południowo koreańska produkcja o nazwie “Sum-bakk-og-jil”. Mamy również dwie pozycje z Hollywood: Aviator z 2004 oraz Contagion – Epidemia strachu z roku 2011. W pierwszym przypadku jest to historia oparta na życiu wynalazcy Howarda Hughes’a. Mizofobii poświęcono tu ledwie parę scen, jedna dość dobrze obrazująca zmagania bohatera z publiczną toaletą 🙂 Z drugiej strony nieco karykaturalnie pod koniec filmu pokazano jak wierzę głębokie stadium tej fobii, gdzie bohater zmienia całe swoje mieszkanie w swego rodzaju laboratorium. Nie wiem natomiast na ile rzeczywiście dokładnie sportretowano tutaj życie bohatera.

Druga pozycja czyli Epidemia strachu – to raczej forma przemyślenia na temat tego jak może rozprzestrzeniać się epidemia poprzez brak higieny. Można więc sobie pogdybać czy mizofobicy mieliby większe szanse na przeżycie w takiej sytuacji 🙂 W drugiej części bowiem widzimy, ze większość bohaterów wykazuje wymuszone przez sytuację zachowania że tak to określę mizofobijne.

Jeśli znacie inne pozycje filmowe poświęcone mizofobii warte uwagi to czekam na Wasze komentarze, moim zdaniem przydałby się film który w pełni byłby poświęcony mizofobii oraz różnym jej odmianom.

 

Advertisements

One thought on “Mizofobia w kinematografii

  1. W krajach arabskich lewa ręka jest do rzeczy ‘nieczystych’, prawa do ‘czystych’, jak jedzenie. “nieczyste” to oczywiście sprawy toaletowe, ale też seks. Kiedyś, gdy miałem zajętą prawą rękę, chciał się ze mną przywitać znajomy Arab. Automatycznie wyciągnąłem do niego lewą rękę, a on odskoczył jak oparzony z przerażeniem w oczach… możesz ten patent z rękoma wykorzystywać w sytuacjach publicznych. Z ciekawostek właśnie na TVP1 rano lecą powtórki serialu “Ranczo” gdzie dziś pojawił się ksiądz z mizofobią.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s